Image default
Zabava

Долна облека – што се жените треба да знаат за да изберат совршени комбинации

Долната облека повеќе не е табу тема. Сè повеќе жени ја разбираат важноста на правилно избрани градници, гаќички, хулахопки и други парчиња со цел да се нагласи женственоста, да се подобри држењето на телото и едноставно да се чувствуваат самоуверено од ден на ден. Откријте како да изберете совршена долна облека во овој сеопфатен водич.

Анатомија на долната облека – кои парчиња ја сочинуваат целината?

Иако често се занемарува, долната облека игра важна улога во истакнување на женското тело и обезбедување на удобност за време на секојдневните активности. Основните парчиња вклучуваат:

Градници

Градниците обезбедуваат поддршка и облик на градите. Главните типови вклучуваат:

 • Push-up градници – ги нагласуваат градите и деколтето
 • Балконет градник – го откриваат горниот дел од градите со потпора од долната страна
 • Bralette – мек, без презрамки, најчесто во бохо стил
 • Спортски – цврсти, ги стабилизира градите за време на тренингот
 • Без корпи – за помали гради на кои не им е потребна голема поддршка

Со специјални копчиња – практични за доење

Гаќички

Гаќичките доаѓаат во различни стилови, од едноставни до многу сензуални:

 • Класичен – покрива поголем дел од колковите и задникот
 • Хипстер – ја следат природната линија на колковите
 • Танги и градници – оставаат дел од задниот дел отворен
 • Невидливи – мазни без шевови, за под тесна облека
 • Период – идеални за деновите на менструација

Хулахопки

Хулахопките го комплетираат изгледот и ги топлат нозете:

 • Класични хулахопки – мазни или со дезен
 • Хулахопки – цврсти,  се до бутовите
 • Мрежести – сензуални, проѕирни чорапи со дезен
 • Париски чорапи – доколенки до глужд со ребреста текстура
 • Доколенки – ги покриваат целите нозе

Покрај овие клучни парчиња, има и корсети, боди и разни естетски производи како влошки или екстензии за градници. Секоја жена треба да инвестира во квалитетен основен комплет кој може да се комбинира еден со друг.

Како да изберете совршена долна облека?

Кога купувате долна облека, треба да земете предвид неколку клучни фактори за да го пронајдете моделот што најмногу ви одговара:

Можност

Дали ќе носите долна облека за работа, забава, одмор дома или вежбање? Во зависност од ситуацијата, ќе ви треба различен стил и ниво на поддршка.

На пример, push-up градникот ќе биде одличен за романтична вечера, додека балконет градникот убаво ќе се вклопи под деловна блуза. Спортскиот градник е незаменлив за јога и фитнес.

Годишно време

Проѕирните и потенки материјали ќе бидат посоодветни за топлите летни денови, додека во зима се претпочитаат потопли и помеки од фланел и памук.

Вид на облека

Ако почесто носите тесни фустани и здолништа, се претпочитаат невидливи гаќички и мазни гаќички за да не ви се гледаат под облеката. Заедно со повеќе лежерни стилови, можете да изберете повеќе весели бои и дезени.

Активност

За јога, трчање или аеробик потребен ви е градник со поцврсто ткаење кој ќе ги стабилизира вашите гради и ќе спречи непријатни вибрации. Помек памучен градник ќе биде посоодветен за релаксација.

Кожа и чувствителност

Ако имате проблеми со иритација или вагинални проблеми, најдобро е да изберете гаќички од 100% памук, органски памук или бамбус – т.е. природни материјали што дишат.

Избегнувајте синтетички и вештачки влакна кои можат да ја зголемат иритацијата. Изберете беспрекорни модели за помалку триење.

Индивидуален вкус

И конечно – секогаш избирајте во што се чувствувате најпривлечно и удобно, без оглед на модните трендови! Самодовербата е најсекси од сите.Долна облека

Како да составите совршени комбинации на долна облека?

Со овие едноставни стилски совети, секоја ваша облека ќе изгледа дотерано и беспрекорно:

За деловен изглед:

 • Комбинирајте гаќички во боја на кожа со контрастни шевови и градник за кошула за префинет изглед под моќниот костим
 • Нагласете го струкот – наместо ремен, изберете тесен корсет со раб од чипка
 • Пар свилени ракавици одлично се вклопуваат со костимот и додаваат допир на женственост

За случајни состаноци:

 • Спојте push-up градник со весели карирани гаќички со висок струк и фармерки за лежерно-секси издание
 • Мрежестите хулахопки ќе додадат допир на сензуалност на фармерките и маичката
 • Бралет под маица изгледа убаво и се чувствува релаксирачки

За забава:

 • Балконет градникот одлично се вклопува со деколтиран фустан, со гаќички кои ѕиркаат
 • Хулахопките со гламурозни блескави дезени ќе блеснат со штикли и мини здолниште
 • Отворените лакирани сандали и црвениот кармин одлично одат со целокупниот впечаток

Со овие едноставни идеи, вашата долна облека секогаш ќе изгледа комплетно, удобно и заводливо!

Како правилно да ја одржувате долната облека?

Со овие совети за грижа за вашите алишта, ќе служат оптимално:

 • Перете ги парчињата после секое носење за ја зачувате свежината и хигиената
 • Користете благи детергенти за деликатни влакна како свила и чипка
 • Свртете ги градниците и гаќичките пред да ги перете за да спречите избледување
 • Сушете ја долната облека на воздух, избегнувајте сушари кои ја оштетуваат еластичноста
 • Чувајте ги во фиоки или на закачалки за да не се гужваат и да не ја изгубат формата
 • Веднаш поправете ги ситните оштетувања како што се кинење или расцепени шевови

Квалитетната долна облека, доколку се носи и одржува според упатствата, ќе трае многу години, обезбедувајќи врвно чувство на мекост и поддршка на вашето тело.

Затоа, овој сеопфатен водич нека ви биде инспирација за избор на совршена, беспрекорна долна облека – инвестиција која ќе ви го разубави секојдневието!